Какво трябва да знаем при сключване на договор за купуване на имот
След приключване на търговските преговори по изясняване на основните условия, свързани с покупко-продажбата на недвижим имот следва да бъде сключен предварителен договор за покупко-продажба. В него се уговарят съществените условия, които по-късно ще залегнат и в окончателния договор - Нотариален акт, а именно: конкретен имот, цена на плащане, капаро за резервирането на имота, дата за нотариалното изповядване на сделката, нотариус, условия и срок за заплащане на пълната цена, срок за въвод във владение, неустойки при неизпълнение. При сключването на предварителен договор за покупко-продажба, в договора се включва изрична клауза - декларация за собственост върху имота, липса на тежести, както и че към момента на сключване на договора са заплатени всички консумативни разходи - за ток, вода ТЕЦ, телефон. При извършване на разплащане между страните под формата на капаро, в договора заляга изрична клауза, че договорът ще играе ролята и на разписка за изплатеното капаро. Необходими документи За цялостното оформяне на сделката е необходимо да бъдат окомплектовани следните документи, удостоверяващи правото на собственост, а те могат да бъдат:
След получаване на цялата документация, същата се окомплектова за нотариалното изповядване на сделката. Прави се проучване на собствеността за вещни тежести, след което уговаря ден и час за нотариалното изповядване на сделката пред избрания нотариус. В деня на нотариалното изповядване, се прави окончателна проверка за тежести върху имота в Службата по вписвания. Нотариусът извършва проверка на самоличността, дееспособността и представителната власт на страните. Страните по сделката извършват окончателното разплащане между тях. Продавачът представя всички необходими квитанции и документи за изплатените суми за дължими консумативи, а купувачът изплаща остатъка от продажната цена, срещу разписка за разплащането на окончателната цена.
Нотариалните актове за прехвърляне на собственост или за учредяването на право на собственост върху такива имоти се извършват от нотариуса, в чийто имот се намира имотът. Вписванията, отбелязванията и заличаванията относно недвижими имоти се извършват от съдията по вписванията, в чийто район се намира имотът. Другите нотариални действия могат да се извършват от всеки нотариус без оглед на връзката между района на неговото действие и нотариалното удостоверяване. Нотариалните производства започват с молба. Страните по нотариалното производство са лицата, от чието име се иска извършване на нотариалното действие. Извършването на подлежащи на вписване нотариални актове става само в канцеларията на нотариуса, през работно време. За извършването на нотариален акт се изготвя проект на акта в два или повече еднообразни екземпляра. Нотариусът проверява дали праводателят е собственик на имота, както и проверява дали са налице особените изисквания, които законите поставят за сключването на такива сделки. Правото на собственост се удостоверява със съответните документи, а когато праводателят не разполага с такива документи или те не са достатъчни, нотариусът извършва обстоятелствена проверка за придобиване собствеността по давност чрез разпит на трима свидетели, посочени от кмета на общината, района или кметството или определено от него длъжностно лице, в чийто район се намира недвижимия имот. Свидетелите се посочват по указание на собственика и трябва по възможност да бъдат съседи на имота. Нотариусът в този случай се произнася с мотивиран постановление. Ако с него се признае правото на собственост, нотариусът издава нотариален акт за собственост върху недвижимия имот.
Нотариуси за гр. Варна: Тодор Милков бул. „Цар Освободител” 23 Огнян Шарабански бул. „Владислав” 110 Дияна Бейлерян ул. „Радко Дмитриев” 107 Орлин Стефанов бул. „Мария Луиза” 7 Петър Петров ул. „Драган Цанков” 3 Виктория Дякова ул. „Фредерик Шопен” 6 Роза Кожухарова бул. „Сливница” 129
|